بهینه سازی سایت و بهبود سئو یکی از روش‌های موفقیت وب سایت در دنیای وب است. وب به سرعت در حال بزرگ شدن و پیشرفت است. اما وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال می‌شود‌، گوگل همچنان سلطان است. هر وبلاگ نویس و طراح وب سایت امیدوار است که در این دنیای وسیع مجازی دیده شود و به جایگاه مناسبی برسد. اما اینترنت یک ویرانه وسیع است که با بیش از یک میلیارد وب سایت پر شده است. برای اینکه محتوا دیده شود‌، ابتدا باید آن را پیدا کرد، لذا بهینه سازی سایت از دید موتور‌های جستجوگر و بهبود سئو موجب می‌شوند تا سایت‌ها دیده شوند.

گوگل برای اینکه وب سایت‌ها را در بهترین جایگاه خود قرار‌دهد از الگوریستم‌‎های مختلف استفاده می‌‌کند. الگوریتم جستجوی اصلی Google ، به نام PageRank ، از بسیاری از معیارهای مانند پیوند‌ها و محبوبیت آنها استفاده می‌کند تا بتواند به هدف خود برای رتبه‌بندی صحیح وب سایت ها نائل شود. از آنجا که وب سایت های طراحی شده خوب، با محتوای آموزنده و جذاب از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند‌، طبیعتاً رتبه بالاتری نیز می‌یابند. تغییرات الگوریتمی زیادی در طی سال‌های گذشته اتفاق افتاده است و با هر مرحله جدید‌، گوگل بیشتر در بحث سئو پیش رفته و حساس‌تر شده است.

سئو تصویر و بهینه سازی سایت
سئو تصویر و بهینه سازی سایت

با این وجود یک چیز که هرگز تغییر نکرده است، این مورد می‌باشد که کسب رتبه بالا در جستجو باعث ایجاد ترافیک و افزایش‌ سود تجارت های آنلاین می‌شود. بنابراین‌، کار سئو و بهینه سازی سایت همواره مهم است. در این مقاله تلاش شده است تا 6 استراتژی مهم سئو برای بهینه سازی سایت‌ها و بهبود رنگ ‌و رتبه آن‌ها ارائه شود تا بتوان در این دنیای مجازی به مکان خوبی دست یافت.

6 استراتژی مهم برای بهبود سئو و بهینه سازی سایت:

1-‌ داستان‌های بصری جذاب ایجاد کنید

مهم نیست که Google‌، Bing و سایر موتورهای جستجو هر چند وقت یک بار الگوریتم‌های خود را به روز می‌کنند‌، محتوای با کیفیتی که به طور طبیعی بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند، می‌تواند برنده بازی باشد. وب سایت‌هایی که به کاربران آن چیزی را می‌دهند که به دنبال آن هستند همیشه محبوب‌تر‌خواهند بود و وب سایت‌های پرطرفدار تقریباً همیشه در جستجو رتبه بالاتری دارند. اما سوال این است که چه نوع محتوای وبی بیشترین کاربران را به خود جلب می‌کند؟ حدود 50 درصد از بازدیدکنندگان وب سایت مایلند که تنها 8 ثانیه در صفحه باقی مانده و آن را مرور نمایند لذا بازاریاب‌ها باید در این مدت زمان کوتاه نظر او را جلب نمایند. با این توضیح محتوایی بهتر از تصاویر و فیلم‌ها نمی‌تواند جالب باشد. پست‌های رسانه‌های اجتماعی که از تصاویر استفاده می‌کنند حدود 180 درصد جذابیت بیشتری دارند. مقالات حاوی تصاویر 94 درصد بیشتر از موارد بدون تصویر بازدید کسب می‌کنند. وبلاگ‌هایی که دارای ویدئو هستند حدود 300 درصد پیوندهای ورودی بیشتری را جلب می‌کنند.با این توضیح برای اینکه در سئو و بهینه سازی سایت موفق باشید باید از تصاویر بهره ببرید.

2- ‌تصاویری را انتخاب کنید که افراد به اشتراک‌گذاری آنها ترغیب شوند

رسانه‌های اجتماعی انقلابی در بازاریابی دیجیتال و روش‌های برقراری ارتباط با مشتریان خود ایجاد کرده‌اند. یکی از موثرترین روش‌هایی که اکنون شرکت‌ها برای جلب نظر مشتریان خود استفاده می‌کنند‌، به اشتراک گذاشتن تصویر است. یک نمونه برجسته از برند‌های‌ تجاری که به طور ماهرانه از داستان پردازی بصری در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند‌، نشنال جئوگرافیک است.

سئو و بهینه سازی سایت
سئو و بهینه سازی سایت

چه کسی حدس می‌زند مجله‌ای که در سال 1888 تاسیس شده قوی‌ترین ناشر در فضای رسانه‌های اجتماعی باشد؟ در سال 2014 ، این انتشارات 139 ساله، 46.4 میلیون تعامل، به لطف تصاویر و داستان‌های جذاب و فیلم‌های گسترده ویدیویی به دست آورد. الگوریتم جستجوی Google اکنون بسیار پیشرفته است‌، بسیاری از کارشناسان معتقدند که شبکه‌های اجتماعی بر رتبه‌بندی صفحه تأثیر می‌گذارد. رشد دنباله روی رسانه‌های اجتماعی برند شما می‌تواند یک روند سریع و تأثیر‌گذار، بر سئو و بهینه سازی سایت شما داشته باشند. این شبکه‌ها قادر هستند تا ترافیک ورود به سایت شما را به صورت چشمگیری افزایش دهند. استفاده از هشتگ‌های مناسب در شبکه‌ها و بکارگیری از آن‌ها در سایت، یک راه حل عالی جهت بهبود جایگاه وب سایت است.

آیا می‌خواهید در جستجوهای تبلیغات Super Bowl ظاهر شوید؟

فقط پست خود را با # SuperBowl2017 و #SuperBowlAds برچسب‌گذاری کنید. پست‌های شما نه تنها در جستجوهای توییتر‌، فیس بوک‌،‌ گوگل پلاس‌، اینستاگرام یا LinkedIn نشان داده می‌شوند بلکه در جستجوهای گوگل برای کلمه یا عبارت برچسب‌گذاری شده نیز ظاهر می‌شوند.

آیا مطمئن نیستید از کدام هشتگ‌ها استفاده کنید؟

فقط با تایپ کردن نماد “#” جستجو خود را انجام دهید. پیشنهادات برتر معمولاً محبوب‌ترین برچسب‌ها در آن زمان هستند. همچنین می‌توانید هشتگ‌های پر‌کاربرد را در hashtags.org وTopHashtags در توییتر مشاهده نمایید.

یکی از راهکار‌های عملی در سئو افزودن دکمه‌های اشتراک اجتماعی به محتوای وب سایت ‌است. مشارکت اجتماعی لازم نیست از رسانه‌های اجتماعی نشات بگیرد بلکه قرار‌دادن این دکمه‌ها در‌سایت، بازدیدکنندگان را ترغیب می‌کند تا آن را مستقیماً در صفحات خود پست کنند.

3- ‌اینفوگرافیک‌ها سایت خود را با سایت‌های دیگر به اشتراک بگذارید

قبل از اینکه Google معیارهای شبکه‌های اجتماعی را در الگوریتم جستجوی خود بگنجاند‌، اصالت و اعتبار سایت را از جنبه‌های مختلف بررسی می‌کرد. در همین راستا جستجو می‌نمود که مراجع یک وب سایت چقدر خوب است؟ یکی از روش‌های تفسیر مرجع، اسکن یک صفحه برای لینک دهی است. بک لینک‌ها پیوندهایی به سایت‌های دیگر هستند که به سمت صفحه شما هدایت می‌شوند. هرچه سایتی که به سایت شما بک لینک می‌دهد از اعتبار بیشتری برخوردار باشد‌، بک لینک فوق در رتبه‌بندی صفحه شما تأثیر‌ بیشتری می‌گذارد. به عنوان مثال‌، یک لینک برگشت از نیویورک تایمز‌، مزیت بیشتری نسبت به همان بک لینک وبلاگ شخصی جو اسمیت برای رتبه‌بندی دارد.

چگونگی بهینه سازی سایت
چگونگی بهینه سازی سایت

چگونه بک لینک بیشتری دریافت می‌کنید؟

می‌توانید منتظر بمانید و امیدوار باشید که برخی از وبلاگ نویسان یا روزنامه نگاران محبوب از طریق رسانه‌های اجتماعی متوجه محتوای شما شوند. یا برای دستیابی به نتایج بسیار کارآمدتر‌، می‌توانید با وبلاگ نویسان‌، ویراستاران و ناشران تماس گرفته و از آنها بخواهید تا تعامل دو طرفه در بک لینک داشته باشید.

4- برای بهبود سئو سایت، ‌محتوای ویدئویی ایجاد کنید

تردیدی نیست که ویدئو اکنون بر فضای دیجیتال غالب است. در سال 2014 ، ویدئو 64 درصد از کل ترافیک اینترنت را به خود اختصاص داد و سیسکو پیش بینی کرد که این رسانه تا سال 2019 تا 80 درصد از ترافیک را تشکیل می‌دهد. eMarketer تخمین زده است که 7.77 میلیارد دلار برای بازاریابی ویدیویی آنلاین در سال 2015 هزینه شده است‌، بودجه‌ای که انتظار می‌رفت تا سال 2019 دو برابر شود. اکنون در سال 2021 شاهد این مورد هستیم که ویدیو عضو جدا ناپذیر پست‌ها بوده و برای بهینه‌سازی سایت نقش اساسی ایفا می‌نماید.  YouTube که متعلق به Google است اکنون دومین موتور جستجوی بزرگ جهان است. در عناوین فیلم های YouTube به راحتی می‌توانید از عناوین مناسب و کلمات کلیدی خوب استفاده نمایید تا ترافیک بالایی را به سایت شما وارد کند. توجه داشته باشید‌، کلمات کلیدی مورد استفاده برای بهینه سازی جستجو در Google با کلمات جستجوی مکرر در YouTube می‌بایست در یک راستا باشند که پاسخگویی خوبی را در سئو مشاهده کنید.

5- ‌مطالب را دوباره و دوباره استفاده کنید

به روز رسانی مکرر و مداوم عامل حیاتی سئو و بهینه سازی سایت است. با بروز رسانی مکرر پست‌ها هر زمان یک موتور جستجو از یک وب سایت بازدید‌کند‌، فرصت دستیابی به رتبه بالاتر بیشتر است. طبق مطالعه HubSpot در بیش از 13،500 وب سایت‌، شرکت‌هایی که 16 پست وبلاگ یا بیشتر در ماه منتشر می‌کردند‌، تقریباً 3.5 برابر بیشتر از شرکت‌هایی که هر ماه چهار بار یا کمتر منتشر می‌کردند‌، بازدید داشتند. وقتی محتوای اصلی مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد‌، همان اطلاعات برای ارائه به بازارهای مختلف و از طریق رسانه‌های مختلف شخصی سازی می‌شوند. یکی از روش‌های محبوب برای استفاده مجدد از محتوای قدیمی‌، ارائه آن در قالب ویدئو است. به عنوان مثال‌، شرکتی که در ایجاد یک مقاله 18 صفحه‌ای سرمایه گذاری کرده است‌، می‌تواند مطالب را برای استفاده در مصاحبه‌های پادکست‌، ارائه ویدیوها، پست‌های کوتاه‌تر وبلاگ و اینفوگرافیک مورد استفاده مجدد قرار‌دهد. سپس هر یک از این پست‌ها می‌تواند چندین بار از طریق مکان‌های مختلف در رسانه‌های اجتماعی گوناگون به اشتراک گذاشته شوند.

6-‌ تکنیک‌های فنی برای بهینه سازی سایت

فاکتورها و المان‌های فراداده موجود در کد HTML به ربات‌های وب اجازه می‌دهد تا محتوای تصویر یا ویدیو را رمزگشایی کنند. چنین عناصری عبارتند از:

نکات بهینه سازی سایت
نکات بهینه سازی سایت

اگرچه برچسب گذاری محتوای تصویری جهت بهینه سازی سایت برای جستجو بسیار مهم است‌، اما نباید استفاده از کلمات کلیدی مناسب را در برچسب گذاری فراموش کنید. از این‌گذشته‌، هر‌جستجوی گوگل با جستجوی کلمات کلیدی آغاز می‌شود. توجه کنید که باید از کلمات کلیدی استفاده نمایید که خاص‌تر باشند زیرا کلمات کلیدی اصلی در دست سایت‌های قوی است که رقابت با آن‌ها دشوار می‌باشد.

رتبه بندی در YouTube به بهینه سازی مشابهی نیاز دارد برای این مورد باید راهنما‌های زیر را در نظر داشته باشید:

– ‌‌‌ارائه توضیحات ویدئو با حداقل 200 کلمه

-‌ ‌استفاده از حداقل پنج برچسب ویدئو که یک مورد شامل موضوع کلمه کلیدی ویدیو است.

-‌ قرار‌دادن ویدئو در یک وبلاگ یا نشریه دیگر باعث افزایش رتبه YouTube می‌شود.

-‌ طول فیلم حداقل دو دقیقه باشد. البته هر‌چه فیلم طولانی‌تر باشد، سیگنال‌های رتبه بندی YouTube نیز بهتر است.

اصول بهینه سازی سایت
اصول بهینه سازی سایت

با توجه به مواردی که در بالا عنوان شد، می‌توانید وب سایت خود را سئو نموده و بهینه سازی سایت را با بروز ترین الگوریتم‌ها انجام دهید.

منبع: 6Visual SEO Strategies Proven to Boost Your Google Rank